HİZMETLERİMİZ

Cam Kırıkları ile Fırın Besleme

Cam kırıklarının fırına doldurulması, atrampaj esnasında 1200°C üzerine çıkıldıktan sonra ve kritik genleşmeler tamamlandıktan sonra başlanabilen bir işlemdir. Genleşmenin beklenmesinin nedeni, cam kırığının fırına girmesi ile oluşabilecek ısı transferi değişiminin genleşmeleri olumsuz etkilemesidir.

Ergitme durumu gözlemlenerek cam kırığı beslemesi miktarı ayarlanır. Cam kırığı beslemesi miktarının hesaplanması normal koşullarda atrampaj programında beslenecek olan toplam miktar ve ısı değişimi belli olduğundan önceden de tahmini olarak yapılabilmektedir. 1450°C üzerine çıkıldıktan sonra harmanda beslenebilmesine rağmen son zamanlar da elde yeterli ve kaliteli cam kırığı varsa fırın seviyesi tamamlanana kadar cam kırığı beslemesi tercih edilmektedir. Cam kırığı beslemesi için titreşimli bir besleyici, arka tarafından hava üflenebilen bir oluk, bir fan ve bunun elektrik sistemi gerekmektedir. Kullanılacak olan oluk tasarımı ve fan kuvveti beslenecek olan cam kırığı miktarına göre belirlenmektedir.

Aynı zamanda cam kırığı beslemesinin yapılacağı yerde belirleyici olmaktadır. Eğer dog house yani gözetleme var ise, oluğun ucu ısıya fazla maruz kalmayacağından hasar görmemektedir. Fakat dog house bölgesinden oluğun ucu fırının içine girecek şekilde olur ise oluğun ön tarafında belli bir bölümü su ceketli olacaktır. 

Bizi Tanımak İster Misiniz?

Bizi arayın tanışalım ve hemen bir tanışma toplantısı yapalım ne dersiniz?

Detaylı Bilgi

Başarı Hikayelerimizi İnceleyin

Başarı hikayelerimizi inceleyip detaylı olarak neler yaptığımızı görebilirsiniz.

Detaylı Bilgi