HİZMETLERİMİZ

Termal Fırın Temizliği

Cam Ergitme Fırınları uzun süreli sürekli çalışma prensibiyle kurulur. Harmana verilen malzemeler bazen gereken saflık derecelerinde olmayabilir. Bu da yüksek sıcaklıklarda zamanla rejeneratörlerde tıkanmaya sebep verir. Bloke olmuş rejeneratörler fırınların termal verimliliğini azaltıp üretilen ton cam başına maliyetin artmasına neden olur. Rejeneratörlerin temizlenmesi hem üretim kapasitesi hem de verimliliğin artması yönünden sık sık kullanılan etkin bir çözümdür.

Termal Fırın Temizliğinin tercih edilme nedenleri;

Fırının termal verimliliğini arttırır - daha az enerji ile aynı sıcaklığa ulaşılabilmesi
Planlanmamış fırın onarımlarını ortadan kaldırır - daha uzun vadeli çalışma
Fırının yakıt maliyetini azaltır - maliyetleri düşürerek daha karlı çalışma

Rejeneratörlerde tıkanmanın başlıca nedeni sülfatların yoğunlaşmasıdır. Rejeneratör temizliğinde genellikle iki yöntem kullanılır. İlk yöntemde rejeneratör odasının altına brülör monte edilip sıcak kademeli bir şekilde artırılır. Maksimum sıcaklık sınırı refrakter malzemelere bağlı olarak müşteri onayıyla yapılmaktadır.
Sülfatlar erimeye başlar ve rejeneratörlerin dibine iner burada kum havuzunda toplanıp yeniden çözüldükten sonra çıkarılabilir. Bu işlem üretimi kesintiye uğratmadan aynı anda veya ardarda bir kaç kez gerçekleştirilebilir.
Diğer yöntem ise öncelikle rejeneratörlerde tıkanan gözlerin tespit edilir. Sonrasında bek uzatılıp evirtim yöntemi ile açılarak temizleme işlemi gerçekleşir. Her iki yöntem de aynı verimli sonucu gerçekleştirmektedir.

Bizi Tanımak İster Misiniz?

Bizi arayın tanışalım ve hemen bir tanışma toplantısı yapalım ne dersiniz?

Detaylı Bilgi

Başarı Hikayelerimizi İnceleyin

Başarı hikayelerimizi inceleyip detaylı olarak neler yaptığımızı görebilirsiniz.

Detaylı Bilgi